Uniwersytecka ZaDyszka im. Jerzego Żeligowskiego

Inicjatywa naszego biegu zrodziła się na początku 2014 roku w szeregach grupy projektowo-biegowej „UAM Drużyna Orzełka”, powstałej z ramienia Komisji ds. Sportu Parlamentu Samorządu Studentów UAM. Projekt został skrystalizowany i wprowadzony w życie dzięki nieocenionej współpracy z Centrum Zdrowia, Sportu i Edukacji „Nasz Uniwersytet”, którzy razem z grupą „UAM Drużyna Orzełka” stanowią trzon organizacyjny tego wydarzenia.

Pierwsza edycja (wówczas edycja jesienna) miała miejsce 15 listopada 2014 roku. Był to bieg o charakterze „happeningowym”, który ugościł ponad 400 biegaczy. Idąc za ciosem i pozytywnym odbiorem wśród uczestników już po dwóch kolejnych miesiącach podjęliśmy się pracy nad drugą (wiosenną) edycją biegu, która finalnie odbyła się 25 kwietnia 2015 roku. Tym razem uzupełniona o podstawowe elementy zawodów sportowych, zdobyła zainteresowanie i zaufanie ponad 700 osób.

Podczas drugiej edycji, na podstawie sugestii studentów, bieg zyskał również swojego patrona – ś.p. Jerzego Żeligowskiego (1958-2012), który był lekkoatletą, skoczkiem w dal, halowym mistrzem Polski z 1986 roku, reprezentantem Polski, ale przede wszystkim – niezapomnianym i charyzmatycznym trenerem wielu pokoleń studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także od 2004 roku trenerem w klubie UAM Triathlon Poznań.

Głównym i nieodzownym celem naszego biegu jest wsparcie Fundacji im. Anny Wierskiej „Dar Szpiku”, dzięki czemu możemy wspomóc jej podopiecznych, a także za pośrednictwem wolontariuszy Drużyny Szpiku rozpowszechniać wśród mieszkańców Poznania, wiedzę na temat szpikodawstwa. Już od pierwszej edycji byli z nami obecni zarówno wolontariusze jak i ambasadorzy Fundacji, którzy stanowią serce tego wydarzenia.

Tymczasem przed Nami III Uniwersytecka ZaDyszka im. Jerzego Żeligowskiego, która odbędzie się 9 kwietnia 2016 roku. Zapraszamy na nią wszystkich miłośników biegania, zarówno tych początkujących jak i tych zaawansowanych w swoich biegowych bojach. Gwarantowane miejsce mają również Ci, którzy dopiero planują rozpoczęcie swojej przygody z bieganiem. Być może to właśnie ZaDyszka będzie dla Was motywacyjnym celem w drodze do przełamania pierwszych barier.

Zapraszamy serdecznie!

Team Organizacyjny