Projektor LED czy DLP?

2019-05-24

Najprościej i najogólniej mówiąc, niemal każdy, kto chce zdecydować się na projektor multimedialny, w końcu stanie przed wyborem - projektor LED czy też DLP? Niektórzy mówią, że technologia lampowa już niemal wymiera, jednak szybko przekonasz się, że to nieprawda. Wystarczy przejrzeć kilka ofert producentów.


Jak wybierać projektor?

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać projektor LED czy też DLP, na początek musisz wiedzieć, co tak naprawdę brać pod uwagę. Jakie kryteria wyboru projektora są najważniejsze? Z pewnością musisz zacząć od tego, do czego będziesz go używał. Pamiętaj, że zupełnie inne cechy powinny wyróżniać projektory do użytku domowego, a inne, gdy interesuje cię projektor do użytku grupowego. Oczywiście, istnieją pośrednie rozwiązania uniwersalne, niemniej jednak warto pamiętać, że tego rodzaju pójście na skróty najczęściej oznacza także gorszą jakość.

Jak działają rzutniki?

Chociaż projektor led nie będzie wyglądem odbiegał od projektora DLP, to zasady działania mają skrajnie różne.


Przede wszystkim musisz wiedzieć, że w budowie rzutnika DLP wykorzystane jest co najmniej pół miliona luster, które umieszczone są w chipie, czyli modulatorze światła. Pozostają one w permanentnym ruchu, za co odpowiedzialne jest napięcie przyłożone do chipa. W zależności od położenia danego zwierciadła, widzimy białą lub czarną plamkę, która jest wiązką światła wcześniej odbitego i które przeszło przez soczewkę. Jak sprawić, by widoczny obraz był kolorowy? Stosuje się do tego wirujące trójkolorowe dyski - to właśnie one odpowiedzialne są za wszystkie barwy widoczne na ekranie.


Projektor LED natomiast (znajdziesz go też jako projektor LCD) znacznie różni się budową. Wykorzystuje on bowiem bardzo dużą ilość ciekłych kryształów. Te natomiast ulegają polaryzacji pod wpływem energii elektrycznej indukowanej światłem. Właśnie te spolaryzowane kryształy odpowiadają za przepuszczanie wiązek barwnych o określonym widmie - i dopiero ono finalnie trafia na twój ekran i tworzy obraz. Projektor LED swoją nazwę zawdzięcza źródłu światła, czyli lampom LED.


Czy warto wybrać projektor LED?

Projektor LED może mieć pewne problemy z głębią czerni, co wynika z faktu, że musi rzucać jakieś światło na całą powierzchnię obrazu. Niemniej ten problem producenci wciąż starają się wyeliminować ze swoich urządzeń. Z większych odległości projektor LED może dawać obraz odrobinę gorszej jakości i niestety może dojść w nim do wypalenia pikseli, bo ciekłe kryształy są bardzo wrażliwe.


Jednocześnie jednak musisz wiedzieć, że projektor LED nie da nigdy tzw. efektu tęczy, który występuje w projektorach DLP. Co więcej, projektor LED bez żadnego problemu obsługuje rozdzielczość Full HD i nie wpływa to znacząco na jego cenę.