Na czym polega przewalutowanie kredytu hipotecznego?

2019-05-24

Przewalutowanie stosowane jest bardzo często w przypadkach, kiedy bardziej opłaca się kupić coś w innej walucie niż na przykład w walucie rodzimej. Także korzystając z propozycji handlowców z zagranicy lepiej jest przewalutować konkretną ilość pieniędzy i zapłacić wówczas za zakupy znacznie mniej. Ten sposób sprawdza się również w przypadku zakupu nieruchomości.


W kwestii zakupu konkretnej nieruchomości - domu, działki czy mieszkania, warto dobrze przeanalizować rynek walutowy, aby nie wyjść źle na takim przedsięwzięciu. Tym bardziej postanawiając zakupić za pośrednictwem banku nieruchomość w obcej walucie. Warto wziąć pod uwagę najbliższe zmiany gospodarcze danego kraju i możliwość wzrostu pieniądza - waluty innego, niż rodzimy kraj. Daje to gwarancję mniejszego ryzyka utraty pieniędzy i tego, że zakup nieruchomości w rezultacie wyjdzie drożej, niż kupowany np. dom w złotówkach, a nie na przykład we frankach, jak to bywało i to nie tak dawno, kiedy wiele osób nabrało się na możliwość kupienia nieruchomości za grosze, a w rezultacie spłacają więcej, niż warty dom, mieszkanie.

 

Jak wykonywane jest przewalutowanie i co daje?

Przewalutowanie odbywa się na zasadzie wymiany pieniędzy, z jednej na inną walutę, wedle określonego aktualnie kursu walutowego. Przewalutowanie jak najbardziej jest stosowane w przypadku kredytów, w tym zobowiązań finansowych klientów banków w formie pożyczek hipotecznych. Tego typu przewalutowanie, to forma uzyskania lepszych warunków kupna w obcej walucie. Tym bardziej, jeśli nieruchomość w złotówkach, w alternatywie do obcej waluty wychodzi niekorzystnie. Na przykład przewalutowanie zasobu finansowego w polskim złotym na walutę Francji, czy na dolary. Wykorzystanie tej formy w przypadku banków i kredytów hipotecznych, to bardzo często praktykowana rzecz, która w niektórych przypadkach może nieść ze sobą ryzyko.

 

Przewalutowanie a banki

Banki bardzo często godzą się na przewalutowanie konkretnej ilości pieniędzy na zlecenie klientów lub udzielenie kredytu na podobnych zasadach. Oczywiście przewalutowanie kosztuje, więc podjęcie decyzji o przewalutowaniu czy konkretnym udzieleniu kredytu w obcej walucie musi być rozsądne, odpowiednio przeanalizowane względem wszystkich ponoszonych w tym względzie kosztów. W taki sposób można naprawdę sporo zaoszczędzić, tym bardziej, jeśli w grę wchodzą kredyty spłacane w niedługim czasie od ich podjęcia w banku. Choć w przypadku kredytów hipotecznych jest inaczej, ponieważ są brane na kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt lat. Wówczas ryzyko klientów banku jest spore. Warto wypisać sobie przed podjęciem decyzji wszystkie wady i zalety przewalutowania, a jeśli orientujemy się na rynku walutowym, warto przeprowadzić ewentualną symulację.