Kable HDMI

2019-01-08

Dla laika kabel to kabel. Gdy przychodzi do montażu jakiegokolwiek urządzenia, wołamy kolegę, fachowca… kogokolwiek, kto wie więcej niż my. Tymczasem kabel HDMI to żadna wiedza tajemna, której nie mógłbyś posiąść. Jeśli nie masz czasu ani ochoty na to, by poznawać teorię, dowiedz się chociaż, na co zwrócić uwagę przy jego kupnie. To istotne, byś nie musiał godzinami czekać w kolejce na sprzedawcę, który ostatecznie da ci pierwszy lepszy kabel HDMI https://abcprezentacji.pl/Kable-HDMI-k173/, bo szybko zauważy, że nie masz bladego pojęcia, o czym właściwie do ciebie mówi. Jak wybrać kabel HDMI?


Na początek warto wiedzieć, czym właściwie jest kabel HDMI. Sam skrót HDMI oznacza po prostu High-Definition Multimedia Interface. Ta angielska nazwa określa specjalny interfejs multimedialny dedykowany transmisji danych o wysokiej rozdzielczości (high-definition, w skróce HD). To wielki wynalazek, którego opracowanie umożliwiło bezproblemowe przesyłanie obrazu cyfrowego w wysokiej rozdzielczości przy jednoczesnym użyciu wielokanałowej fonii - a wszystko to przy użyciu zaledwie jednego przewodu!


Standard HDMI


Opracowany przez firmę Silicon Image w 2000 roku standard HDMI, dzisiaj regulowany na bieżąco przez stowarzyszenie HDMI Working Group. Zatem pieczę nad nim sprawują firmy Hitachi, Panasonic, Sony, Thomson i Toshiba.


Kabel HDMI - jak wybierać?


Zadaniem, jakie spełnia kabel HDMI, jest przesyłanie sygnałów - zarówno wideo, jak i audio - z urządzenia do urządzenia. Może uczestniczyć w przesyłaniu danych pomiędzy urządzeniami takimi jak np. odtwarzacz Blu-ray, komputer, telewizor czy telefon komórkowy. Rodzaj przewodu, który finalnie wybierzesz, uzależniona jest od rodzaju wykorzystywanego urządzenia oraz ostatecznej jakości sygnału, który zostaje przesłany. Każdy sklep oferuje ich setki, dlatego każdy użytkownik może znaleźć kabel HDMI doskonale dopasowany do swoich potrzeb. Wybór ten początkowo może stanowić niemały problem, dlatego tłumaczymy, na co zwrócić uwagę przy wyborze kabla HDMI.


Jeśli chcesz kupić kabel HDMI, przede wszystkim zwróć uwagę na jego rozmiar. Im wyższą rozdzielczość mają mieć wysyłane pliki, tym większą prędkością transmisji danych powinien cechować się sam kabel. Co więcej, przy zakupie musisz wybrać najlepszy rodzaj, długość kabla oraz osłonę. Przez zakłóceniami przesyłania sygnału z pewnością dobrze chroniony jest kabel HDMI ekranowany plecionką i folią.


Na jakość przesyłanego przez kabel HDMI sygnału nie będą miały większego wpływu filtry, metalowe wtyki, złocone konektory czy nylonowe oploty. Kupując kabel HDMI nie warto oszczędzać na tego rodzaju dodatkach poprawiających jakość przesyłanego sygnału. Finalnie bowiem to właśnie tylko na niej nam zależy. Pamiętaj, że wysoka jakość materiałów na produkcji, tym kabel HDMI będzie trwalszy i cechować będzie go znacznie większa żywotność, co nie pozostaje bez znaczenia.


Zwróć również uwagę na jakość przewodnika - ma on pośrednie znaczenie dla finalnego efektu. Pamiętaj, że oznaczenie HDMI2.0 to potwierdzenie ze strony producenta, że w procesie produkcji zostały użyte materiały, które spełniają minimalne wymagania dla danej przepustowości kabla. Nigdy nie zapominaj, aby dokładnie zapoznać się ze wszystkimi oznaczeniami na kupowanym produkcie.